Ana sayfa Haberler

5G ağı dünyayı nasıl değiştirecek?

Müşteri yorumları
Üç yıldan uzun bir süredir işbirliği yapıyoruz, Aleka Teknoloji'nin desteği çok güvenilir. Onlarla 4G ve 5G ürünleri için işbirliği yapmaya devam edeceğim.

—— Mark Hardin

Bu şirketten MIFI ürünlerini beğendim. Ve yeni ürünleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

—— Trover James

Ben sohbet şimdi
şirket Haberler
5G ağı dünyayı nasıl değiştirecek?
5G ağı dünyayı nasıl değiştirecek?
Global yarış, beşinci nesil mobil ağ olan 5G'yi geliştirme aşamasındadır. 5G, 4G ve 3G'nin izlerini takip ederken, bu kez bilim adamları daha heyecanlı. 5G'nin farklı olacağını söylüyorlar - çok farklı.

Düşünüyorsanız, "Harika, videomun titreşen ve sonsuz yük simgesinin sona ermesi uygulamalarımın sonu" diyerek haklısın - ancak bu sadece hikayenin bir parçası.

İngiltere'nin Surrey Üniversitesi'nden devlet tarafından finanse edilen 5G İnovasyon Merkezi'nde öncü olan Prof. Rahim Tafazolli, "5G radyo spektrumunun dramatik bir şekilde gözden geçirilmesi ve uyumlaştırılması olacaktır" diyor.

Bu, düzgün şekilde bağlı akıllı şehirler, uzaktan ameliyat, süresiz araba ve "şeylerin interneti" için fırsat anlamına geliyor.

Peki, bu katıldığı, süper hızlı, her şeyi kapsayan 5G ağını nasıl en iyi anlama? Görünüşe göre "radyo spektrumunun uyumlaştırılması" terimi anahtardır.

Hızlı tazeleme: Veriler radyo dalgaları vasıtasıyla iletilir. Radyo dalgaları, farklı frekansların bantlarına veya aralıklarına ayrılır.

Her bir grup, havacılık ve deniz seyrüsefer sinyalleri, televizyon yayınları ve mobil veri gibi farklı bir iletişim türü için ayrılmıştır. Bu frekans bantlarının kullanımı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından düzenlenir.

Şu anda, radyo frekansı spektrumu biraz dağınık. Yeni teknolojiler geliştirildiğinde, kullanılabilecek frekanslar boşluklarına sıkıştırılmıştır.

Bu bağlantı hızları ve güvenilirliği ile ilgili sorunlara neden oldu.

Böylece, 5G'nin önünü açmak için, ITU, veriyi iletmek için kullanılan radyo ağının parçalarını kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırırken, 4G ve 3G de dahil olmak üzere önceden var olan iletişimlere işlerlik kazandıracak şekilde izin verdi.

100 kat daha hızlı

5G de daha hızlı, daha hızlı çalışacak.

Prof Tafazolli, şu andaki 5G testinden 100 kat daha hızlı, şaşırtıcı bir 800Gbps'de kablosuz bir veri bağlantısı çalıştırmanın mümkün olduğuna inanıyor.

Samsung 2013'te 5G'yi 1Gbps'de test ederken, gazeteciler yüksek tanımlı bir filmin yarım dakikadan daha kısa bir sürede indirilebileceğini heyecanla bildirdiler.

800Gbps hızında 33 HD filmi indirmek eşit sayılır - tek bir saniyede.

5G'nin kapasitesi de geniş olmalı.

5G geliştirmeye öncülük eden şirketlerden biri olan Ericsson Research başkanı Sara Mazur "Ağın iletişim talebindeki büyük artışla baş etmesi gerekecek" dedi.

2020'de 50 milyar ila 100 milyar cihazın internete bağlanacağı düşünülüyor. Böylece, farklı frekans bantlarında çalışan bağlantılar, talebin üstesinden gelmek için kurulacaktır.

Bir ağın kapasitesini arttırmak biraz yol tünelini genişletmek gibi.

Daha fazla şerit eklerseniz daha fazla araba gidebilir. Ve sipariş daha verimli hale getirir: uzun mesafeler için bazı şeritler, diğerleri yerel trafik için şeritleri.

Bağlanan cihazlarda meydana gelen büyük artış, cansız nesnelerin, şeylerin internet olarak bilinen 5G şebekesini kullanmasıyla ortaya çıkmasına neden olacak.

Sadece kaloriferinizi uzaktan kumanda etmek gibi efsanevi buzdolabının size daha fazla süt sipariş etmesi gibi ürünler olmayacak, trenler istasyonda iken hangi koltukların serbest olduğu konusunda size bilgi verebilir.

Cihazlar, frekansların aşırı yüklenmesini önlemek için kullandıkları üç sabit-bant genişliği arasında dinamik olarak seçim yapabileceklerini açıklıyor Prof Tafazolli.

Mazur, "Bu frekanslar belirlendikten ve kurulduğunda, ürün geliştirme başlayabilir" dedi.

Amacı, 2020 yıllarında frekans bantlarının ilkinin kullanımına, diğer ikisinin de kısa süre sonra takibinin yapılmasıdır.

Bir diğer belirleyici özellik ise, esas olarak, 5G'nin kırılmaması gerektiğidir.

Sara Mazur, "Fiber bağlantıları üzerinden aldığınız güvenilirliğe sahip olacak" diyor.

Anten teknolojisindeki gelişmeler, ani veri bağlantısı kesilmelerine son vereceğini umuyor.

Bu güvenlik açısından çok önemlidir. Çin'in Huawei'sini de içeren şirketler, sürücüsiz araçların birbirleriyle ve altyapı ile iletişim kurmalarına izin vermek için 5G'yi kullanmaktan bahsediyor.

Bir insanın karmaşık işlemleri gerçekleştirmek için uzaktan bir robot çalıştırdığı akıllı nakliye ve uzaktan cerrahi gibi teknik, daha düşük gecikmelere de güvenir.

Gecikme, bir eylem ile bir yanıt arasındaki gecikmeye işaret eder.

Ericsson, 5G'nin gecikmesinin yaklaşık bir milisaniye civarında olacağını ve bir insanın izleyeceği izleyemeyeceğini ve 4G'den yaklaşık 50 kat daha hızlı olacağını öngörüyor.

Örneğin, doktorlar farklı binalarda bulunan hastalar üzerinde ameliyat yapmak üzere ekipmana komuta ediyorsa, bu kritik önem taşımaktadır.

5G deneme ağı

Peki ne kadara mal olacak? Ericsson ve Huawei, sadece henüz bilmediklerini söylüyor.

Ürün geliştirme aşaması başlayana kadar söylemek için henüz erken.

Ancak bu, araştırmalarını pazara sunmak istememektedir.

Samsung, 4G ile ilgili öncülük eden Güney Kore'de, 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'na zamanında geçici bir deneme 5G şebekesi başlatmayı umuyor.

Dışarıda kalmamak için Huawei, 2018 Dünya Kupası için Moskova'da bir versiyon uygulamak için yarışıyor.

Bu belirgin rekabete ve her birinin Ar-Ge'ye yaptığı büyük meblağlara rağmen, büyük hikaye, 5G sunmak için birlikte çalışıyor olmalarıdır. Ve bu da potansiyel olarak eşsiz yeni teknolojilerin yolunu açıyor.

Prof. Tafazolli, "Bu, 2040 civarında 6G gelene kadar" dedi.

Pub Zaman : 2017-11-06 15:26:36 >> haber listesi
İletişim bilgileri
Shenzhen Aleka Wireless Technology Co., Ltd

İlgili kişi: Ms. Susie Liu

Tel: 86--13418594868

Faks: 86-7555-2663-2636

Sorgunuzu doğrudan bize gönderin (0 / 3000)